Hledáte práci? Svěřte se personální agentuře

7.3.2023

Iva Grácová

Najít dobré zaměstnání, kde vynikne veškerý váš potenciál a které odpovídá vašim schopnostem a dovednostem, je velmi náročné. Prakticky jde o další práci na plný úvazek. Pokud se zrovna nechcete spoléhat na Úřad práce a nechcete přijít o nabídku exkluzivních míst, možná byste měli zvážit služby personální agentury.

Při výběru vhodné práce, ať už jste absolvent či odborník s několikaletou praxí, se nesmíte přeceňovat, ale ani podceňovat. V mnoha případech nepostačují jen tituly a vyšperkovaný životopis. Musíte se „umět prodat“, orientovat se na trhu práce, hledat na správném místě a mít štěstí. To vše může být nesmírně obtížné, zvláště když se zároveň musíte učit na zkoušky nebo plnit povinnosti svého stávajícího zaměstnavatele.

Nechcete se spoléhat na Úřad práce? Pojďme, si shrnout, co vše vás čeká, když se rozhodnete hledat si práci na vlastní pěst. Kvalitní životopis a vyplněný profil na LinkedIn je totiž jen začátek cesty, která vás čeká. Asertivní přístup a filtrování nevhodných nabídek zaměstnavatelů je nutností. Aktivní vyhledávání adekvátních pracovních pozic na několika internetových portálech, komunikace s potenciálními zaměstnavateli či vyhledávání informací o firmách a příprava na pohovory. To vše vám zabere spoustu času a energie.

Co s tím? Řešení je snadné. Hledání práce vám usnadní dobrá personální agentura.

Jako funguje spolupráce s pracovní agenturou?

Činnost pracovní agentury je poměrně jasná. Hledání práce pro uchazeče o zaměstnání a zároveň výběr vhodných pracovníků pro firmy. Agentura je tedy výhradně placena zaměstnavatelem, který ve spolupráci s ní najde vhodného kandidáta pro danou pozici. Zaměstnavatel musí za tuto službu zaplatit, ale zároveň šetří náklady, které by stejně musel vynaložit na hledání vhodných zaměstnanců. Spolupráce agentury s uchazečem o místo je tedy vždy bezplatná. Nenechte se proto zbytečně napálit.

Kvalitní agentura poskytuje uchazečům o zaměstnání také řadu výhod. Součástí určitého servisu je pomoc s přípravou na pohovor v rámci, kterého vás otestuje anebo poradí jak na dress code u konkrétního zaměstnavatele. U nás v DEV Course je součástí práce s kandidátem také příprava na pohovor, v rámci které si uchazeč o nové zaměstnání projde s Recruiterem i procesem přípravy na pohovor u nového zaměstnavatele, takže odpadne zbytečný stres z neznáma.

Co vše agentura zajistí za vás?

Kromě výše zmíněných výhod v podobě přípravy na pohovor u potenciálního zaměstnavatele existují i další důvody, proč je výhodné svěřit se recruiterovi při hledání nového zaměstnání.

Kvalitní náboráři znají trh a mají přehled o pracovních místech ve vašem oboru. Mají široký přehled o aktuálních nabídkách prostřednictvím kontaktů s různými společnostmi, které využívají jejich služby. Dávají jim k dispozici nabídky práce pro kandidáty, kteří jsou doporučeni personálními agenturami. Díky spolupráci s takovouto agenturou zvyšujete své šance na objevení tzv. „skrytých“ pozic, o kterých byste se sami jen těžko dozvěděli.

Otrkáte se. Jednání s agenturou můžete brát jako první kolo výběrového řízení s tím rozdílem, že nemáte důvod být při takovémto pohovoru nervózní. S nikým ještě nesoupeříte.

Získáte cenné rady. Buďte otevření a agenturní zaměstnanec vám poradí, na co je potřeba se zaměřit a jak určité aspekty sebeprezentace vylepšit, abyste uspěli. Dále vám mohou pomoci s vašimi vyjednávacími dovednostmi v případě, že se domluvíte na pracovní smlouvě. Agentura má s vyjednáváním a zprostředkováváním bohaté zkušenosti a může vám pomoci dosáhnout lepšího výsledku, než byste byli schopni sami.

Prostřednictvím agentury se seznámíte se společností a její kulturou, na základě toho jste lépe připraveni na pohovor u nového zaměstnavatele, kde zároveň přicházíte s doporučením a dobrým jménem.

Jak vybrat tu správnou agenturu a na co si dát pozor?

Určitě však nespoléhejte na to, že vám k nalezení nové práce bude stačit pouze registrace v takovýchto agenturách. Kvalita služeb, které agentury poskytují, se může lišit. Je důležité si vybrat agenturu, která má dobré reference a která se specializuje na oblast, ve které hledáte práci. Pokud tedy chcete agentury oslovit, předem si ověřte, na jaké pozice se specializují. Některé se orientují na zaměstnání v IT oblasti, některé hledají manažery, jiné jsou zaměřeny na manuální práce.

Hledáte práci? Dejte nám o sobě vědět!

Nikdy za služby neplaťte. Než komukoliv svěříte informace o sobě a svůj životopis, prověřte si reputaci personální agentury na trhu, její reference a zkušenosti. Agentury mají na svou činnost licenci od Ministerstva práce a sociálních věcí, proto je tak důležité si ověřit informace o agentuře na stránkách MPSV. Pokud však budete mít sebemenší pochybnosti o kvalitách agentury, obraťte se raději jinam.

Co je hlavní? Nejste na to sami! Jelikož vás doporučuje personální agentura, tak rychlost výběrového řízení může být v mnoha případech větší, než když se o ni snažíte na vlastní pěst. Spolupráce s personální agenturou usnadní a urychlí proces hledání nového zaměstnání a zvyšuje vaše šance na úspěch. Nenechte si ujít příležitosti, které agentury nabízí a využijte poradenství a zkušenosti profesionálů. Ušetřený čas věnujte seberealizaci a dalšímu vzdělávání.

You may also like…